Rövid történetünk

Abony városában az amatőr színjátszás hosszan nyúló gyökerekhez vezethető vissza. Volt, hogy a városban egymástól függetlenül 6 színjátszó kör is működött. A rohanó világban azonban sok civil kezdeményezés elhalt, holott a kulturális értékekre mindig is volt igény, így az abonyi színjátszás mély szendergésbe szunnyadt évekig, várva, hogy felébressze őt a mesebeli királyfi. Többek közt a Csúti Gyula által rendezett János vitéz (2003) törte meg a csendet, azonban várnia kellett a városnak egészen 2007-ig, hogy újra lendületbe jöjjön a gépezet.
A Kék madár című iskolai rendezvény inspirálásával, Lengyelné Molnár Emese és Csúti Gyula szövetségével elindult a Mágnás Miskával a szekér, majd a hihetetlen sikernek köszönhetően egymás után, minden évben legalább egy, de volt, hogy három darab is bemutatásra került (Az obsitos: 2008, A nyitott ablak, A leányvásár: 2009, Leszállás Párizsban, Kölcsönlakás, Csárdáskirálynő: 2010) a Bihari János Zeneiskola és Bakosné Kocsi Judit pártfogásával (innen ered a Bihari Színkör név is.) A János vitéz eredeti stábjával, és a "régi öregekkel" megalakult színkör elnyerte az "Abonyiak Abonyért" díjat 2010-ben.
Újabb színészek, újabb tagok csatlakoztak a csapathoz, azonban a más szellemi törekvéseknek köszönhetően 2010-ben az eredeti színkörből kivált a Nagyabonyi Színkör, és különálló társulatként folytatta a munkát. A Bihari Színkör öreg mestere, Csúti Gyula időközben átadta a stafétabotot, de a színkör meghatározó személyisége, "motorja" maradt egészen 2013-ban bekövetkezett haláláig. Schulzné Szűcs Éva is rendezett (Csókos asszony: 2012) M. Csúti Izabellával (Kölcsönlakás: 2010), illetve Jébert József, aki a Miskolci Nemzeti színház színpadmestere volt, elindította a "mesevonalat" a Pinokkióval (2011), amely alapja lett a 2012-ben megalakult Gyerekszínháznak.
Kinevelkedett egy új rendezőgeneráció. A János vitéz Iluskája, Bakos Melinda számos nagyszerű szerep után a kezébe vette a Gyerekszínház irányítását, amely a Dzsungel könyve (2012) és az Oliver! (2013) színdarabok után újabb és újabb meglepetésekkel lepi meg az abonyi és a környező települések közönségét egyaránt! 2013-ban a Gyerekszínház az Abonyi Lajos Művelődési Ház szakköre lett, amelynek célkitűzése a minőségi színdarabok színpadra vitele mellett a tehetséges gyermekek pártfogása és a színházra, kultúrára érzékeny generáció kinevelése is.
2014 egyik nagy durranása volt az Indul a bakterház című komédia, amelyet Barta Károly és Bakos Melinda rendezésével készült.

Ugyanebben az évben szintén Bakos Melinda rendezésében színpadra került az István, a király című rockopera, és a nagy sikerre való tekintettel a következő évben, immár egy negyven fős stáb mutathatta be a Jézus Krisztus Szupersztárt.

Némi pihenés után a koreografálást Drávay Zorka, a rendezést pedig Balogh Tamás Zsolt vette át. Később csatlakozott a vezető gárdához Fajka Zsanett, aki az ének korrepetíciókkal kezdett foglalkozni. Ezek után pedig Gúti Tivadarral már négyen irányították a kreatív tervezéseket, és így, 2017-től, már egy új csapattal indulhatott útnak a Bihari Ifjúsági Stúdió. Retro Musical Gálánkat 2018-ban mutattuk be, a következő évben pedig két új musicalt, a Reflektort, és a Ti amo, Balaton! -t is színpadra vihettük. 2020-ban a pandémia miatt halasztanunk kellett a tervezett műsort, de egy zenés nyári estét, a Limonádét mégis sikerült bemutatnunk, ahol a közönséggel együtt bulizhattunk a karantén után. 

 

2019 Bihari Ifjúsági Stúdió | Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el